Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Lista

Współżycie seksualne to jeden z wielu czynników wpływających na udany związek. Choć wielu powie, że seks nie jest ważny, nic bardziej mylnego. Zgodność w sypialni rzutuje na to, jak parom układa się w innych sferach życia. Seks, choć bardzo przyjemny powinien być też bezpieczny. Jeśli nasz związek nie jest poważny bądź w najbliższym czasie nie planujemy potomstwa, to warto pomyśleć o antykoncepcji.
W tym artykule przedstawione zostaną podstawy, tego, co powinniśmy wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych.

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to hormonalny środek zapobiegania ciąży. Kobieta zażywa jedną tabletkę przez 28 dni cyklu miesiączkowego. Aby działanie tabletek było skuteczne, należy je zażywać regularnie, najlepiej o tej samej porze dnia. Każde pominięcie tabletki powoduje zmniejszenie ich działania. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi prawie 100%, więc zajście w ciążę jest bliskie zeru.

Czy każda kobieta może przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Tylko niewiele czynników wpływa na to, że lekarz odradza brania pigułek. Jednym z nich jest palenie papierosów. Podczas połączenia nikotyny i hormonów zawartych w tabletkach zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby serca. Także kobiety, które mają problemy z wątrobą czy woreczkiem żółciowym, nie powinny zażywać tabletek antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji lekarz powinien zaproponować inną formę antykoncepcji.

Czy są czynniki, które wpływają na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych?

Oprócz nieregularnego przyjmowania pigułek jest kilka okoliczności, które mogą osłabić skuteczność tabletek.

  • Antybiotyki, leki i suplementy diety. Oczywiście nie wszystkie. Jednak podczas przyjmowania jakichkolwiek innych pastylek, należy sprawdzić w ulotce przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych, czy ten konkretny lek, osłabia ich działanie.
  • Nadmierna ilość witaminy C bądź soków cytrusowych- po prostu nadmiar witaminy C, źle wpływa na antykoncepcję.
  • Biegunka i wymioty- podczas tych nieprzyjemności możemy wydalić tabletkę z organizmu, jeśli nie weszła jeszcze do krwiobiegu.
    Wbrew krążącym mitom alkohol nie ma wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, chyba że jego spożycie doprowadzi do wymiotów.

Bezpieczny seks

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą w bardzo wysokim stopniu. Jeśli żadna z nich nie zostanie pominięta i nie będą miały miejsca zdarzenia, które osłabią działanie pigułek, to szansa zapłodnienia jest znikoma. Jednakże jeśli nie posiadamy stałego partnera, a zdarza się nam seks, to należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu np. prezerwatywie, ponieważ tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj