Dni płodne- co to jest i jak je obliczyć? Praktyczne rady

Jako dni płodne charakteryzuje się czas, w jakim może dojść u kobiety do zapłodnienia dość wielkiej oraz nieruchomej komórki jajowej występującej w efekcie oogenezy w jajniku. Chociaż komórka jajowa obumiera po blisko 24 godzinach, czas dni płodnych poszerza się ze względu na większą (2 – 5 dni) żywotność plemników. Podczas normalnego (28 dni) cyklu miesięcznego kobiety, z owulacją na ok. 14 dni przed menstruacją, dni płodne wypadają zwykle na okres między 10 natomiast 15 dniem cyklu.

Symptomy owulacji

Owulacja, lub odmiennie jajeczkowanie, to podstawowy oraz najistotniejszy krok cyklu miesiączkowego. Polega na tymże, iż powłoka dojrzałego jajeczka pęka, czego efektem jest uwolnienie komórki jajowej. Potem kieruje się ona do jajowodu oraz jest zdolna do zapłodnienia. Normalnie do owulacji dochodzi między 13 natomiast 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia, w odstępach co 28 dni. Należy natomiast pamiętać, iż odległość cyklu dla każdej kobiety może być indywidualna oraz mieć inną ilość dni.

Kiedy są dni płodne

Do ogólnego ustalenia dni płodnych potrzebna jest znajomość daty ostatniej menstruacji, więc pierwszy dzień jej wystąpienia, i średnią długość cyklu. Dni płodne określa się w rozdziale czasu. By określić dni płodne, należy określić dzień owulacji, więc jajeczkowania. To czas, w jakim dojrzała komórka jajowa przedostaje się do jajowodu. Owulacja zazwyczaj wychodzi w środku cyklu, jednak plemniki mogą zostać w ciele kobiety od 3 do 5 dni, natomiast nieraz choćby do 7 dni.

LH test owulacyjny

Jeśli Twoje miesiączki są nieregularne czy chciałabyś mieć gwarancję dotyczącą Twoich dni płodnych, możesz wykorzystać z LH testu owulacyjnego. Jest on zbliżony do testu ciążowego. Wykonanie doświadczenia jest niezwykle łatwe oraz polega na wykryciu wzrostu hormonu luteinizującego (lutropina, LH). By otrzymać wynik, starczy zanurzyć pasek kontrolny w moczu (wcześniej wziętym do czystego zbiornika), odczekać chwilę, zgodnie z instrukcją załączoną do pudełka. Należy pamiętać, iż żadna forma nie zapewnia całkowitej pewności określonego obliczenia dni płodnych, ponieważ są one uzależnione od zdrowia oraz systematyczności cyklu kobiety.

Ile trwają dni płodne?

Kobieta jest płodna tylko w okresie owulacji, więc w czasie, gdy pęka pęcherzyk Graafa oraz do jajowodu uwalnia się dojrzała komórka jajowa. W pełnym żeńskim cyklu czas płodny trwa natomiast dłużej aniżeli jeden dzień. Obejmuje cztery-pięć dni zapowiadających owulację i trzy-cztery dni po owulacji. Czemu? Mianowicie po uwolnieniu komórka jajowa jest w stanie wytrzymać też poprzez ok. 24 godziny. Wytrwalsze okazują się plemniki. Owe w sprzyjających warunkach mogą zostać w drogach rozrodczych kobiety choćby tydzień!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj