Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest bezpieczny?

Antykoncepcja to jeden z najważniejszych aspektów, o które należy zadbać przed stosunkiem. Po pierwsze, środki antykoncepcyjne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i pomagają uprawiać bezpieczny seks. Jednak zastosowanie antykoncepcji, które pierwsze przychodzi na myśl to zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Metod zabezpieczania się jest bardzo dużo. To, jaką metodę się wybierze zależy od priorytetów, preferencji, a także ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jednym z nowoczesnych środków antykoncepcyjnych dedykowanych kobietom jest implant antykoncepcyjny. Jak działa i dla kogo się sprawdzi?

Implant antykoncepcyjny – co to?

Implant antykoncepcyjny służy zapobieganiu ciąży. Jest wszczepiany pod skórę ramienia po wewnętrznej stronie. Taki zabieg odbywa się przy miejscowym znieczuleniu.  Implant ma formę pręcika niewielkich rozmiarów wykonanego z plastiku, który jest elastyczny i miękki. Jest długi na 4 cm, natomiast szerokość wynosi 2 mm. Zawiera progestagen, czyli substancje (hormon), która uwalania się po zaaplikowaniu implantu i uniemożliwia zapłodnienie. Lekarze wskazują, że implant może być stosowany przez kobiety w przedziale od 18 do 40 lat. Skuteczność tej metody antykoncepcji jest szacowana na 99%, co jest wartością wyższą niż w przypadku pigułek, plastrów czy zastrzyków antykoncepcyjnych. Aby dostać implant antykoncepcyjny należy udać się do lekarza. Taka wizyta wiąże się m.in. z umówieniem przeciwwskazań. 

Implant antykoncepcyjny – jak działa?

Hormon zawarty w implancie zapobiega owulacji. Kobiety używające implantu antykoncepcyjnego mają zagęszczony śluz. Ze względu na to plemniki nie mają możliwości dotarcia do komórki jajowej, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Ta metoda zaczyna działać tydzień po założeniu. Implant zwykle chroni przed ciążą do 5 lat po wszczepieniu, jednak długość działania może być krótsza.

Implant antykoncepcyjny – zalety i wady

Implant jest odwracalną metodą antykoncepcji, co oznacza, że można zaprzestać stosowania i zajść w ciążę. Implant nie ma negatywnego wpływu na późniejszą możliwość zajścia w ciążę. Nie zawiera estrogenu, co jest dobrą wiadomością dla wielu kobiet, które z różnych powodów potrzebują dla niego alternatywy. Implant jest dobrym wyborem np. dla osób, które mają nadciśnienie bądź cukrzyce albo są uzależnione od papierosów. Minusem tego środka jest mała dostępność. Jest dostępny tylko w wybranych klinkach w dużych miastach. Co więcej, w porównaniu z innymi metodami cena może okazać się nieatrakcyjna. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj