Pierwsze objawy ciąży- kiedy występują i jak je rozpoznać?

Najwcześniejsze objawy ciąży mogą być źle interpretowane przez młode mamy, przy czym warto wiedzieć, że pierwsze symptomy, które w jej przypadku występują, bardzo często podobne są do objawów zatrucia pokarmowego, albo grypy. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy podczas ciąży, szczególnie w początkowym okresie.

Brak miesiączki – najczęściej pierwszy dostrzegalny objaw

Z reguły pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki w terminie. Może także pojawić się plamienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżenia się zarodka w macicy. U niektórych kobiet, szczególnie tych, które miewają nieregularne miesiączki, objaw ten niekoniecznie będzie pierwszym symptomem, zdarzają się sytuacje, w których kobieta dowiaduje się o ciąży dopiero w późniejszym okresie.

Poranne nudności oraz wymioty – najczęstsza odczuwalna dolegliwość

Podczas ciąży, szczególnie w jej początkowym okresie, najbardziej odczuwalnymi objawami mogą być wymioty oraz nudności. Są one skutkiem nadmiernej obecności gonadotropiny kosmówkowej – hormonu produkowanego w pierwszej fazie ciąży. Na nudności poranne skarżą się najczęściej kobiety będące w ciąży po raz pierwszy. Mogą one nasilić się sytuacjach stresu oraz lęku.

Zawroty głowy oraz zmęczenie i senność

Początkowym objawem ciąży mogą być także zawroty głowy i omdlenia, spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Ciężarnym mogą dokuczać także zmęczenie oraz senność, co jest konsekwencją nadmiaru progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Zawroty głowy mogą pojawić się także przy nieprawidłowych warunkach żywieniowych oraz spadkiem poziomu cukru we krwi.

Ból piersi oraz ból brzucha

W pierwszych miesiącach ciąży kobieta może odczuwać ból piersi, a sutki mogą być ciemniejsze i bardziej nabrzmiałe. Mogą pojawić się także bóle podbrzusza, które z reguły są bardzo podobne do tych, które odczuwamy w czasie miesiączki. Ciężarnej mogą także dokuczać wzdęcia oraz zaparcia.

Zmiana apetytu oraz nadmierna wrażliwość na zapachy

Kolejnym objawem początku ciąży może być nadmierne zwiększenie apetytu, które jest związane z ilością zmian zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety. Dodatkowo niektóre kobiety podczas ciąży odczuwać mogą chęć zjedzenia dań, które wcześniej były dla nich niesmaczne. W początkowym okresie ciąży może się także pojawić nadwrażliwość na zapachy. Bardzo często jest to wrażliwość na zapach kawy czy też papierosów, ale bardzo często zdarza się również, że zapach niektórych kosmetyków może stać się dla przyszłej mamy niekomfortowy, mimo że wcześniej jej się podobał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj