Spirala antykoncepcyjna – ile kosztuje, jak działa i czy jest bezpieczna?

Spirala antykoncepcyjna to niezwykle efektywna forma antykoncepcji, jaka nie potrzebuje od kobiety pamiętania o niej. Głównie wykorzystywana jest poprzez parę lat. W żaden sposób nie wywołuje bólu przy stosunku seksualnym. Wielką wartością tejże formy jest możliwość jej wykorzystania po porodzie poprzez kobiety karmiące piersią, jak i przy wielu dolegliwościach przewlekłych, jakie wykluczają pozostałe formy antykoncepcyjne. Wkładka domaciczna może być wykorzystywana też jako forma lecznicza w leczeniu dużych krwawień miesiączkowych.

Czym jest spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna, odmiennie wkładka domaciczna, jest niezwykle innowacyjnym oraz efektywnym sposobem zabezpieczającym przed ciążą. Wkładka zrobiona jest z syntetycznego tworzywa, jakie uzupełnione jest dodatkiem srebra, miedzi lub hormonów. Wkładka ma typ przywodzący literę T. Spirala antykoncepcyjna zakładana jest oraz wyjmowana poprzez ginekologa. Jest to zupełnie bezbolesny zabieg, jednak zdarzają się przypadłości bólowe. Nie są one natomiast większe aniżeli owe będące w okresie normalnego okresu.

Jak funkcjonuje spirala antykoncepcyjna?

Wkładki domaciczne z jednej strony upraszczają oraz przyspieszają przesuwanie się komórki jajowej poprzez jajowód do macicy. W rezultacie dochodzi tam, nim zdąży zostać zapłodniona. Z innej strony spirale antykoncepcyjne komplikują przedostanie się plemników do komórki jajowej, zmniejszając ich aktywność. Wkładki hormonalne także zmniejszają ową wędrówkę, wywołując zagęszczenie śluzu szyjki macicy (co stanowi kolejną barierę dla plemników). Oddziaływanie antykoncepcyjne wynika też z zagęszczenia śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przedostanie się poprzez przewód szyjki macicy.

Efektywność wkładki domacicznej

Żadna forma antykoncepcji, w tymże spirala antykoncepcyjna, nie zapewnia całkowitej pewności, iż wykorzystująca ją para nie pocznie dziecka. Efektywność spirali jest niezwykle duża, podobna do efektywności preparatów hormonalnych. Współczynnik Pearla, jaki charakteryzuje ilość ciąż pośród setki pań stosujących określoną metodę antykoncepcyjną w czasie roku, dla tejże formy stanowi od 0,09 do 1,26.

Jaka jest cena spirali antykoncepcyjnej?

Cena spirali antykoncepcyjnej zależy od jej typu. Wkładki z miedzią kosztują ok. 100 zł, tymczasem wkładka hormonalna ok. 600 zł. Należałoby wiedzieć, iż zabieg włożenia wkładki jest procedurą finansowaną poprzez NFZ. W gabinecie prywatnym za założenie wkładki miedzianej należy dać ok. 400 zł, tymczasem wkładki hormonalnej ok. 1200 zł. W tejże cenie wliczony jest już wydatek spirali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj